Search
  • Filip Klinovský

Ako dopadol môj prvý projekt?


Dart´Art. 🧠

To bol názov projektu, ktorý som spolu s ďalšími 5 Slovákmi absolvovala v Belgicku 2.-12.9.2019. Okrem nás tam boli mladí z ďalších 5 krajín– Belgicka, Španielska, Talianska, Bulharska a Rumunska. Dokopy nás tam bolo 42.

🙈 Keďže to bol môj PRVÝ projekt, musím povedať, že som na začiatku pociťovala obavy z toho čo náš čaká, ale hlavne z angličtiny, v ktorej si nie som úplne istá.

Ale to tak býva keď človek ide do niečoho nového. Ale nakoniec sme prežili skvelých 10 dní plných kreatívnych workshopov, rozhovorov v angličtine, nových kamarátov a zábavy.

O možnosti absolvovať tento projekt som sa dozvedela od mojej kamarátky Veroniky, ktorej brat bol na podobnom projekte v Holandsku tento rok. Po prečítaní informácií nás projekt zaujal a tak sme napísali motivačný list, na základe ktorého sme potom boli vybraní.

EduEra nám poskytla všetky potrebné informácie o ceste a pomohli nám s nákupom leteniek.

Naša cesta začala cestou do Budapešti, odkiaľ sme na druhý deň ráno leteli do Belgicka. Tam sme pomocou vlaku prepravili do cieľa - do dedinky Botassart v juhovýchodnej časti krajiny. Bolo to miesto, kde sme boli odrezaní do ruchu miest a boli sme obklopení krásnou prírodou a tichom. Každý deň sme sa chodili kochať výhľadom na Tombeau du Géant, ktorý nás stále neomrzel.🙉

Čo sa týka programu výmeny, tak hlavným bodom boli kreatívne workshopy. Mali sme možnosť vybrať si z piatich možností – Photografy, Music and dance, Bees and flowers, Arts , Theatre. Každý z workshopov bol zameraný na vyjadrenie ekologických alebo sociálnych problémov súčasnosti a záverom je produkt, ktorý bude zdieľaný ďalším krajinám a na pomoc pri podobných aktivitách.

Moja voľba padla na Music and dance workshop, v ktorom sme zvolili prezentáciu

problémov pomocou spevu. Vybrali sme si pieseň Cups (When I´m gone), ktorú sme prerobili a text sme prispôsobili ekologickej téme. Na tomto sme pracovali niekoľko dní, ktoré sme strávili nacvičovaním hlasov, rytmickej časti s pohármi a svojim telom a nakoniec sme vytvorili hudobnú nahrávku a aj video.💥

Samozrejme, nechýbala ani prezentácia pred ostatnými účastníkmi

výmeny. Okrem práce na workshopoch sme mali aj iný program, ktorý bol zameraný hlavne na zoznámenie sa a spoznávanie ostatných národov a kultúr. Každý deň si večeru pripravila iná krajina, takže sme mali možnosť ochutnať národné špeciality. Náš deň D bola sobota. Musím priznať, že som sa toho naozaj bála ako to dopadne, ale nakoniec sme sa zapojili do varenia naozaj všetci a užili sme si veľa zábavy. Aj keď oproti iným nám to trvalo dlhšie, tých 4 a pol hodiny stálo za to a myslím, že na zemiakových plackách, šiškách a bublanine si naozaj všetci pochutili. Večerný program bol tiež zameraný na

spoznávanie, napr. sme mali International Evening, kde každá krajina prezentovala svoju kultúru, ďalej večer spoločenských hier, posedenie pri vatre a rôzne ďalšie.

Zmenou zo stereotypu bola návšteva Bruselu, v ktorom sme aj strávili noc. Počas hry zameranej na hľadanie komixových malieb na budovách sme spoznali zákutia mesta, užili si zábavu, aj keď nás trápila zima, občasný dážď a únava. Večer sme navštívili čokoládovňu s ochutnávkou praliniek a potom najznámejší podnik s pivom zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov. 🤩 Druhý deň sme strávili voľným programom a návratom do Botassartu. Druhým výletom bola asi 8 km dlhá prechádzka do neďalekého mesta Bouillon, kde sa nachádza krásny stredoveký hrad, v ktorého chodbách sme sa skoro aj stratili. Tiež sme tam videli zaujímavé sokoliarske vystúpenie a potom sme sa prešli po mestečku.

Na záver musím povedať, že naozaj neľutujem svoju účasť na tomto projekte a určite mi ostanú naň nezabudnuteľné spomienky! Trošku mi to pripomenulo časy, keď som chodievala na letné tábory.

Odporučila by som túto skúsenosť aj ostatným? Určite áno! 💙

Barča!