Search
  • Petra Papierníková

Denník EVSkára Nm.3


Filip Klinovský je člen EduEra, ktorý sa rozhodol odísť na EVS. Ako sa mu darí? Čo prežíva? To zistíte vďaka jeho 5. pokračovaniu Denníku EVSkára!

Čaute kamoši!


Fúha, už je to 5 týždňov, čo som v Turecku. Stalo sa mi toľko vecí, toľko zážitkov, ktoré som sa rozhodol spísať a podeliť sa o ne s vami!

Čipsovové zlodejky!

V jedno sobotňajšie popoludnie sme sa skupinka dobrovoľníkov rozhodli urobiť si piknik v jednom z mnohých nádherných parkov, ktoré tu majú. Kúpili sme si jedlo, nápoje a posadali si do trávy. Veľa sa jedlo, pilo, zahrali sme si aj hry. Po chvíli sme sa rozdelili, kamoši si šli pozrieť iné čast parku, my sme ostali s ukrajinskou dobrovolníčkou Lenou na deke samy. V tom sa k nám začali blížiť dve mladé dievčatá. Smiali sa a vyzerali, že od nás niečo budú chcieť. Dievčatá boli už blízko nás, keď tu zrazu jedno z dievčat schmatlo naše čipsy a začalo ich jesť. Len tak. Z ničoho nič. nechápali sme, čo sa to deje, po anglicky sme im povedali, nech nám ich vrátia, naznačili sme im to aj rukami-nohami. Dievčatá sa len zasmiali a odišli preč. Blízko pri nás bola skupinka mladých ľudí, domácich, ktorá to pozorovala a tiež len nechápavo pozerala.

Po niekoľkých minútach, keď sme sa presunuli na slnečnejšie miesto v parku tá skupinka mladých, ktorá scénu videla, niesla dva balíky čipsov v rukách. Ospravedlňovali sa za to, čo dievčatá spravili a čipsy nám podarovali aby sme si nemysleli, že ľudia v ich krajine sú ako tie dve dievčatá.

Osudné stretnutie v uličke

V jeden z prvých dní môjho EVS dobrodružstva sme sa prechádzali s Aminou, Španielkou s marockými koreňmi a s Jessicou, Taliankou, prejsť po meste. Chceli sme sa dostať k hradu. Cesta mala pôvodne trvať menej ako desať minút, no za nami bola už hodina cesty. Keď sme už konečne prišli na to ako sa dostať k hradu, tá najrýchlejšia cesta viedla cez tmavé, úzke uličky. Rozhodli sme sa, že nimi prejdeme. V jednej z tých uličiek sme sa stretli so ženou, ktorá mala na rukách aj malinké dieťa.

Z ničoho nič sa jej Amina prihovorila. Zistili, že obidve rozprávajú po arabsky. V meste, kde som je asi milión sýrskych utečencov, ktorí po arabsky rozprávajú. Veselo si klebetili, my s Jessicou sme nerozumeli ani slovo len sme sa prizerali. V tom sa tá pani obrátila na nás s Jessicou a gestami sa nás spýtala, či sme kresťania (Amina je mimochodom moslimka). Jessica odpovedala, že jej rodičia sú, no ona nie je a ja som odpovedal, že kresťan som. Pani sa usmiala a povedala niečo po arabsky, zatiaľ čo my s Jessicou sme čakali v napätí na preklad. Samy dobre viete koľko nenávistných článkov nájdete na Facebooku, čo sa hovorí o moslimoch a koľko nenávisti sa šíri aj v našej krajine. Jessica sa na nás otočila a preložila:" Na tom vôbec nezáleží. Všetci veríme v rovnaký cieľ. Či moslim alebo kresťan." V tej chvíli sa mi stvoril úsmev na tvári a vedel som, že tento moment znamená pre mňa veľa.

Viete si predstaviť čo mi išlo hlavou, keď som sa rozhodol stráviť dva mesiace môjho života v meste, ktoré je tak blízko Sýrie, v moslimskej komunite. A tie reči mojich kamošov okolo a otázky, či sa nebojím, čo keď sa stane toto, čo keď hento.

Na dobrovoľníctvo som išiel aj kvôli takýmto momentom. Potopiť môj strach a klamlivú ilúzie, ktoré nám média servírujú každý deň. Začať si budovať svet, ten vlastný podľa skutočnosti, ktorú prežijem.

EVS - Európska dobrovoľnícka služba (teraz už pod programom Solidarity Corps - Zbor Solidarity) je možnosť, ako vycestovať do zahraničnej organizácie ako dobrovoľník od 2týždňov do 12 mesiacov. Strava, cesta tam aj späť, ubytovanie sú zabezpečené organizáciou, z financií Európskej únie. Môžete využiť aj jazykový kurz jazyka krajiny, v ktorej sa nachádzate alebo kurz anglického jazyka. Práca v organizácii sa líši od druhu organizácie - od práce s utečencami až po prácu na farme. Je to úžasná možnosť si zlepšiť angličtinu, spoznať cudziu kultúru a pritom pomáhať!